See eksaptaatio on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "exaptation"
},
"expansion": "English exaptation",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-aatio"
},
"expansion": "-aatio",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English exaptation), contains the suffix -aatio.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eksaptaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eksaptaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eksaptaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eksaptaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -aatio",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valtio-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"exaptation"
],
"id": "en-eksaptaatio-fi-noun-U-FG9qhX",
"links": [
[
"exaptation",
"exaptation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeksɑptɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ks̠ɑ̝pˌt̪ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "eksaptaatio"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "exaptation"
},
"expansion": "English exaptation",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-aatio"
},
"expansion": "-aatio",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English exaptation), contains the suffix -aatio.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eksaptaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatio",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaation",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaation",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiota",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "3/valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valtio",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiotansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaationaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaationansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatiokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatioiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatiottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eksaptaatioineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eksaptaatioinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eksaptaatio",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eksaptaatio",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eksaptaatio",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-valtio"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -aatio",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valtio-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio",
"Rhymes:Finnish/ɑːtio/5 syllables"
],
"glosses": [
"exaptation"
],
"links": [
[
"exaptation",
"exaptation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeksɑptɑːtio/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ks̠ɑ̝pˌt̪ɑ̝ːt̪io̞]"
},
{
"rhymes": "-ɑːtio"
}
],
"word": "eksaptaatio"
}
Download raw JSONL data for eksaptaatio meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.